پرتال فروشگاه داران شرکت رایانمهر
Please Login or Register

راهنما و مقالات آموزشی

راهنمای پرداخت اینترنتی

آموزش پرداخت اینترنتی

آموزش پرداخت اینترنتی

مقدمه

منظور از پرداخت اینترنتی، پرداختن پول از طریق اینترنت است. با پرداخت اینترنتی به آسانی و بدون نیاز به حضور فیزیکی در بانک یا فروشگاه پول پرداخت می شود، که این باعث صرفه جویی چشم گیری در وقت و هزینه ی رفت و آمد می شود.

شما می توانید با کارت بانکي خود از اينترنت خريد کنید یا از خدمات خاصی استفاده کنید و پول آن را همان موقع پرداخت نمایید. علاوه بر این در حمل و نقل پول همیشه امکان سرقت یا گم شدن آن وجود دارد که با پرداخت اینترنتی این احتمال از بین می رود. در این مقاله شما با مراحل پرداخت اینترنتی در 3 بخش:

·        اطلاعات مورد نیاز برای پرداخت اینترنتی

·        روش پرداخت اینترنتی

·        امنیت در پرداخت اینترنتی

 آشنا می شوید.

 

1- اطلاعات مورد نیاز برای پرداخت اینترنتی

شما برای پرداخت از طریق اینترنت باید اطلاعات زیر را در اختیار داشته باشید:

1-1- شماره کارت
اين شماره 16 رقمی بر روی کارت همه بانک ها نوشته شده است.

2-1- رمز اینترنتی کارت (رمز دوم کارت)

رمز خريد اينترنتي، با رمزي که شما موقع استفاده از دستگاههاي خود پرداز ATM وارد مي کنید متفاوت است. حتي اين رمز با رمز اينترنت بانک که حساب خود را از طريق اينترنت چک مي کنيد، هم متفاوت است. در بانک ها معمولا زماني که کارت خود را تحويل مي گيريد، رمز خريد اينترنتي نداريد. براي فعال کردن رمز خريد اينترنتي به روش زير عمل کنید:

اکثر بانک ها امکان تعريف رمز خريد اينترنتي را در دستگاههاي ATM خود قرار داده اند. با مراجعه به دستگاه خودپرداز بانک خود کارت را وارد کنيد و بخش عمليات رمز را انتخاب کنيد. در بخش رمز دوم يا رمز اينترنتي، رمز خود را تعريف کنيد.

عملیات دریافت رمز دوم تنها بر روی دستگاههای خودپرداز بانک صادر کننده کارت فعال است؛ یعنی اگر کارت شما مربوط به بانک تجارت است، بایستی برای دریافت این مشخصات به خودپردازهای همان بانک مراجعه کنید.

  3- 1- کد CVV2

کد CVV2 به صورت يک عدد 3رقمي (و به ندرت 4رقمي) مانند شمارۀ 16رقمي حک شده روي کارت، بر روي اکثر کارت ها نوشته شده است. مثلاً روي کارت هاي بانک هاي ملت، صادرات، پاسارگاد، سامان، پارسيان و... به صورت يک عدد 3رقمي است.

نکته مهم :  بعد از تعريف کردن يا تغيير رمز اينترنتي خودپرداز بانک به شما رسيدي مي دهد که در آن کد CVV2 و تاريخ انقضاي کارت نیز نمايش داده می شود.

     

در برخي کارت ها کد CVV2 به صورت رقم 17، 18 و 19 بعد از 16رقم شماره کارت حک شده است.

4-1- تاريخ انقضای کارت

تاريخ انقضاء هم روي اغلب کارت هاي بانکي نوشته شده است. اگر روي کارت شما تاريخ انقضاء وجود ندارد، نگران نباشيد، معمولا تاریخ انقضاء دقیقا 3 یا 5 سال بعد از تاریخ صدور کارت میباشد مثلا اگر تاریخ صدور کارت شما 10/87 باشد تاریخ انقضاء آن 10/90  یا 10/92 خواهد بود.

نکته مهم : بعد از تعريف کردن يا تغيير رمز اينترنتي خودپرداز بانک به شما رسيدي مي دهد که در آن کد CVV2 و تاريخ انقضاي کارت نیز نمايش داده می شود.

2- روش پرداخت اینترنتی

 

در هنگام پرداخت اينترنتي با باز شدن یک صفحه جدید شما به صفحه بانک دریافت کننده وجه هدایت می شوید که به آن دروازه پرداخت اینترنتی می گویند. در آن صفحه 4 پارامتر کارت بانکي تان که در قسمت قبلی توضیح داده شد، از شما پرسيده مي شود که در عکس زير دیده می شوند.

 (حتی الامکان برای وارد نمودن مشخصات حساب کاربری خود از صفحه کلید مجازی تعبیه شده در وب سایت ها استفاده نمائید)

همانطور که در تصویر مشاهده می شود، موارد زیر را وارد می نمایید:

 

1-    شماره کارت

2-   رمز اینترنتی کارت (رمز دوم کارت)

3-  کد CVV2 

4-   تاريخ انقضای کارت

5-   وارد کردن حروف دیده شده در تصویر(برای اطمینان از اینکه فرم توسط انسان پر شده است و نه رباط یا هر برنامه دیگری)

6-   سپس بر روی گزینه ی پرداخت کلیک می نمایید.

7-  چنانچه برای پرداخت اینترنتی خود از دروازه پرداخت بانک ملت استفاده نمایید، بعد از کلیک روی دکمه ی پرداخت به شما یک پیغام نشان خواهد داد که صرفا" جهت اطلاع است و کافیست دکمه ی Continue را کلیک نمایید  تا مراحل پرداخت کامل شود.

* به یاد داشته باشید، کد پیگیری که بانک بعد از انجام عملیات پرداخت اینترنتی به شما می دهد را نگه دارید تا درصورت نیاز به هر نوع پیگیری از آن استفاده کنید.

 

نکته مهم : ممکن است بنا به دلایل فنی پرداخت شما نا موفق باشد. در این صورت چنانچه وجه از حساب بانکی شما کسر گردید نگران نباشید، طی حداکثر 72 ساعت وجه به حساب شما باز خواهد گشت.

در پرداخت هاي آنلاين هميشه وقتي مي خواهيد مرحله پرداخت وجه را از طريق کارت انجام دهيد وارد سايت دومي می شوید که سايت بانک دريافت کننده وجه است. دقت کنيد اکثر سارقان اينترنتي با ساخت سايت هايي شبيه به سايت هاي بانکها و آدرس هاي شبيه به آنها از کاربران اینترنتی کلاهبرداري می کنند. در راهنمای زیر 4 روش تشخیص سایت های اصلی از سایت های کلاهبردار شرح داده شده است.

راهنمای بررسی امنیت در پرداخت اینترنتی

 Was this answer helpful?

Add to Favourites Add to Favourites

Print this Article Print this Article

Also Read

Powered by WHMCompleteSolution

Quick Navigation

Client Login

Email

Password

Remember Me

Search